586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol islamu

Jak wygląda symbol islamu?

Za główny symbol islamu uznaje się potocznie półksiężyc, jednak właściwym symbolem religii muzułmańskiej jest szahada – wyznanie wiary, napisane czarnymi literami na białym tle lub na odwrót. Mimo tego hilal, czyli półksiężyc, przyjął się lepiej. Historycznie jednak symbolizował on kalifat, a nie religię. Obrazuje się go w formie półksiężyca i położonej obok niego gwiazdy. Zazwyczaj są w jednolitym kolorze, najczęściej symbol ma kolor biały, czerwony lub żółty.

Hilal, czyli półksiężyc, źródło: Freepik

Skąd wziął się symbol islamu?

Szahada to wyznanie wiary, brzmiące tak: „Oświadczam, że nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest Jego prorokiem”. Muzułmanie uznają, że wypowiedzenie go trzykrotnie na głos w obecności dwóch świadków automatycznie czyni człowieka wyznawcą islamu. Zasada ta jest stosowana szczególnie wobec osób na łożu śmierci.

Hilal – półksiężyc często pojawiał się w sztuce wschodu jako dekoracyjny ornament. Prawdopodobnie bierze swój początek od kultu słońca i księżyca w kulturze sumeryjskiej. Jako symbol po raz pierwszy użyty został na monetach kalifatu oraz Mameluków. Następnie przyjęło go Imperium Osmańskie i umieściło na swoich sztandarach. W XIX wieku oficjalnie zaczął symbolizować islam.

Gdzie można spotkać symbol islamu?

Półksiężyc i gwiazda zdobią dziś flagi wielu państw m. in. Azerbejdżanu, Libii, Pakistanu, Tunezji czy Turcji. Został też elementem oznaczenia Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, jako przeciwwaga dla świata chrześcijańskiego.

Szahadę znajdziemy na fladze Arabii Saudyjskiej, Somalilandu czy talibów.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole