codziennie nowe aktualizacje
Symbole na kartach tarota
Czym są karty tarota?
Tarot (inaczej tarok) to talia specjalnych 78 kart, służących do wróżenia. Występuje w dwóch częściach, znanych jako Małe i Wielkie Arkana. Te pierwsze składają się z 56 kart, drugie – z 22 sztuk. Najbardziej znane talie kart tarota pochodzą już z XV wieku, m. in. talia Viscontich-Sforców i Viscontich Brera-Brambilla. Wówczas służyły one do gry w triumphi, a dopiero w wieku XVIII zaczęto oddzielać karty służące do gry w taroka od tych przeznaczonych do wróżenia. Na ezoteryczną interpretację kart tarota, znaną dzisiaj, największy wpływ miała grupa francuskich i angielskich okultystów z przełomu XIX i XX wieku. Talie opracowane w XX wieku w większości bazują na kabale. Uczniowie Carla Gustava Junga używali tarota w psychoanalizie.
Jak wyglądają symbole na kartach tarota?
Wśród kart tarota można wyróżnić: Małe Arkana, Wielkie Arkana, Karty Dworskie, Miecze, Buławy, Kielichy i Denary. W Małych Arkanach znajdują się cztery kolory: Denary, Buławy, Kielichy i Miecze i Karty Dworskie. Każdy kolor składa się z 14 kart. W Wielkich Arkanach mamy zbiór 22 sytuacji, postaci i ich ról z ludzkich doświadczeń życiowych, przedstawionych na kartach. Karty powiązane są z żywiołami.

W Małych Arkanach, w każdym kolorze znajdziemy po 14 kart: Asa, Dziesiątkę, Dziewiątkę, Ósemkę, Siódemkę, Szóstkę, Piątkę, Czwórkę, Trójkę, Dwójkę, Króla, Królową, Rycerza i Giermka. Na każdej widnieje konkretna postać, sytuacja lub przedmioty związane z tematyką karty.
Wielkie Arkana to 22 szczególne karty z wyjątkowymi postaciami, zjawiskami, ciałami niebieskimi i pojęciami abstrakcyjnymi, które mają przypisane znaczenie we wróżbiarstwie.
Głupiec
Karta ta oznacza przygodę. W starszych taliach utożsamiany z włóczęgą czy żebrakiem. Czasami ma na sobie kapelusz błazna, nosi przeciętne, ubrania i skromny tobołek. We wróżbach oznacza spontaniczność i entuzjazm. Głupca cechuje żywioł powietrza.
Mag
Przeciwieństwo Głupca. Oznacza ukazanie. Wiąże się z planetą Merkury. To postać ukazywana w ogrodzie, wraz ze stolikiem, czasem ma na głowie znak nieskończoności. Wskazuje na zamiłowanie do sztuki, twórczość, wolę działania.
Papieżyca
Ta ubrana zwykle w niebieskie szaty postać bywa też uznawana za kapłankę. Ukazywana w towarzystwie księżyca, z diademem we włosach. Symbolizuje dziewictwo, wrażliwość, a także miłość.
Cesarzowa
Cesarzowa często, podobnie jak Papieżyca, ukazywana jest na tronie, w koronie z gwiazd i z berłem w dłoni. Oznacza piękno, delikatność i hojność oraz wrażliwość na biedę drugiego.
Cesarz
Kolejna władcza postać w talii kart, ozdobiona symbolem barana. W dłoniach dzierży berło (symbol Anch) i globus – obywa wskazują na władzę nad światem. Jej znaczenie to władza, sukcesy. Wskazuje na posiadanie autorytetu.
Papież
Papieża przedstawia się najczęściej w geście błogosławieństwa – z prawą dłonią w górze. W prawej dłoni trzyma charakterystyczny krzyż papieski. Karta symbolizuje pobożność i autorytet oraz konserwatywne podejście do życia.
Kochankowie
Na kartach ukazywani są zwykle jako dwójka nagich ludzi w towarzystwie anioła lub Kupidyna. Na rysunku zebrani stoją na tle drzewa życia. Ich nagość wskazuje na prawdę. Karta Kochanków oznacza miłość, czasem tę niespodziewaną.
Rydwan
Najczęściej przedstawiany jako zaprzęg konny lub dwóch sfinksów z jednym woźnicą, zwykle w hełmie lub koronie. Nad głową często ma gwiaździste niebo, a w dłoniach jeden z symboli mocy – berło, miecz itd. Rydwan oznacza dążenie do celu i osiągniecie go z sukcesem.
Sprawiedliwość
Sprawiedliwość to zazwyczaj kobieta w długiej szacie, trzymająca wagę i mieć. Czasami utożsamia się ją z boginią Temidą – symbolem prawa. Karta oznacza pomyślne rozwiązanie spornej kwestii.
Eremita
Na tej karcie zwykle można dostrzec starca z laską i latarnią zdobioną sześcioramienną gwiazdą (Lampą Prawdy). W oddali widać góry i pole. Starzec to symbol mądrości, życiowego doświadczenia.
Koło fortuny
Na tym obrazie najczęściej spotkamy koło w towarzystwie sfinksa. Ma kole mogą się znajdować symbole alchemiczne czterech żywiołów. Często w rogach karty z kołem fortuny umieszcza się zwierzęce symbole Czterech Ewangelistów. Ta karta wskazuje na los, przeznaczenie i szczęście.
Siła
Na tej karcie znajduje się wizerunek kobiety z lwem. Czasem kobieta może nawet rozwierać szczęki zwierzęcia, co ma wskazywać siłę i energię, moc, na którą wskazuje karta.
Wisielec
Na tej karcie przedstawiony jest mężczyzna wiszący w charakterystyczny sposób – głową w dół za lewą nogę. Jego ręce są skrzyżowane za plecami. Wisi zwykle na drzewie. Nie widać, aby cierpiał, jego twarz jest neutralna, stąd też znaczenie karty – spokój, a wręcz obojętność i zastój, rozmyślanie.
Śmierć
Śmierć przyjmuje to postać szkieletu na białym koniu, zakutego w rycerską zbroję. Towarzyszą jej umierający – przedstawiciele każdej klasy społecznej. Śmierć dzierży sztandar z białym kwiatem. Co ciekawe, karta nie oznacza dosłownie śmierci, a jedynie zmianę etapu w życiu człowieka, a także odrodzenie.
Umiarkowanie
Symbolem umiarkowania jest skrzydlata postać kobieca lub anioł, przelewająca wodę z jednego pucharu do drugiego. Wyobrażenie to wcześniej miało oddawać umiarkowanie jako jedną z cnót kardynalskich. Oznacza przywiązanie, a także rozsądek, skromność i powściągliwość.
Diabeł
Karta Diabła przedstawia zwykle postać szatana, czasami z pazurami harpii zamiast stóp. Nawiązuje do Bafometa, głowy kozła, będącej symbolem satanistycznym. Towarzyszą mu dwa demony w ludzkiej postaci (kobiety i mężczyzny). Znaczenie Diabła to zło – utożsamiane ze wszystkim, co niesie smutek – przemocą, agresją, krzywdą.
Wieża
Wizerunek Wieży to zwykle rysunek budowli lub drzewa, uderzanych piorunem. Czasem u góry wieży można spotkać płomienie, otwierające się czeluście piekła i spadających w dół z językami ognia ludzi. Karta symbolizuje chorobę, problem, nieszczęście, borykanie się z utratą czegoś.
Gwiazda
W tarocie Gwiazdę symbolizuje naga młoda kobieta, wylewająca wodę do rzeki i na ziemię. Nad jej głową świecą gwiazdy, choć niebo wydaje się jasne. Karta oznacza dojrzewanie, a także rozwój i niewinność.
Księżyc
Księżyc, widniejący na karcie, cechuje się ludzką twarzą. Można spotkać go w towarzystwie wyjących psów lub wilków. W zależności od talii na tej karcie może też pojawić się przędąca kobieta. Symbolizuje przede wszystkim kłamstwo, nieporozumienie.
Słońce
Na pierwszy plan na karcie wysuwa się słońce, natomiast postacie pod nim różnią się w zależności od karty. Mogą to być bawiące się nagie dzieci, para młodych ludzi lub dziecko jeżdżące na białym koniu. Karta ta symbolizuje szczęście, dobroć i przyjaźń.
Sąd Ostateczny
Karta ta przedstawia grupę ludzi wstających z grobu i wpatrujących się w anioła z trąbką. Sąd Ostateczny symbolizuje zmiany, ale też uzdrowienie, rozwiązanie problemów.
Świat
Ta karcie Świata znajdziemy nagą, unoszącą się w przestrzeni kobietę. Jest ona otoczona zielonym wieńcem i różnymi postaciami, najczęściej symbolami Ewangelistów. Karta ta oznacza radość i pomyślność, poczucie szczęścia.
Komentarze